Ekonomi

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar: Vergi dilimleri için acil adım bekliyoruz

EBSO Yönetim Kurulu Lideri Seçkin Yorgancılar, asgari fiyattaki artışın değerli olduğunu ancak enflasyon ve vergi dilimi konusunun acilen analiz edilmesi gerektiğini belirtti.

2023 yılında asgari ücret artışı konusuna ilişkin açıklama yapan Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Yorgancılar, “2022 yılında asgari ücrete yıllık toplam yüzde 80,8’lik rekor zammı büyük bir özveriyle gerçekleştirdikten sonra, Asgari ücrete kadar işçi maaşı tutarı. Vergi muafiyetinin getirilmesi ve enerji faturası yardımlarının SGK prim matrahından ve gelir vergisinden muaf tutulması doğru adımlar olmuştur. Bugün 2023 için %54,5’lik bir artış önemli bir oran. Hayırlı olsun” dedi.

Yorgancılar, bu yüksek oranlara rağmen yüksek enflasyon ortamının yarattığı gelir kaybıyla karşılaşmamak için analiz bekleyen en değerli konunun enflasyonla mücadele olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti: vergi tarifesinin asgari ücret artışının çok gerisinde kalması refah kaybını engelleyemiyor. Alım gücü her geçen gün azalmaya devam ediyor. Bu nedenle vergi dilimlerinin asgari ücret artışına paralel olarak yeniden tanımlanması gerekmektedir. Ve belki de bir dereceye kadar düzeltilmelidir. Bu konuda acil önlem alınmasını bekliyoruz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu