Haber

Yemen’de mayın patlamasında bir kişi öldü

Yemen’in güneybatısındaki Hudeyde vilayetinde mayın patlaması sonucu bir kişinin öldüğü, bir kişinin de yaralandığı belirtildi.

Yemen medyasında yer alan haberde, Hudeyde’ye bağlı Beyt el-Fakih ve Tuhayta kentlerinde Husiler tarafından döşenen iki mayının patladığı belirtildi.

Haberde, Beytü’l-Fakih şehrinde mayın patlaması sonucu 50 yaşındaki Yemenli’nin hayatını kaybettiği, mayın patlaması sonucu 34 yaşındaki Ahmed Mehdi Kuttab’ın da yaralandığı bildirildi. Tuhayta şehri.

Yaralı Yemenli’nin sağlık durumuna ilişkin bilgi paylaşılmadı.

Yemen’de bir haftada 1028 mayın ve mühimmat temizlendi

Öte yandan Suudi Arabistan’ın Yemen’deki mayınları temizlemek için başlattığı Mayın Temizleme Projesi’nin (MASAM) Twitter hesabından yapılan açıklamada, Husilerin döşediği mayın ve mühimmatların temizlenmesi için çalışmaların sürdüğü belirtildi. milis devam ediyor.

Açıklamada, Yemen’in çeşitli bölgelerinde bir haftada 161’i tanksavar mayını, 26’sı anti-işçi mayını, 827’si patlamamış mühimmat, 14’ü bomba olmak üzere 1028 mayın ve patlamamış mühimmatın temizlendiği belirtildi.

Yemen’de mayınlar binlerce can aldı

Yemen’de İran merkezli Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana’a ve bazı bölgeleri kontrol ediyor. Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçleri, Mart 2015’ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetini destekliyor.

Yemen hükümeti ve insan hakları raporlarına göre İran destekli Husiler, iç savaşın başladığı 2014 yılından bu yana ülke genelinde yaklaşık 2 milyon mayın döşedi. Bu mayınlar binlerce sivili öldürdü veya yaraladı.

İnsan hakları örgütleri, Yemen’de birden fazla kadın ve çocuk da dahil olmak üzere 8.000’den fazla mayın kurbanı olduğunu değerlendiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu