Ekonomi

New York borsası düşüşle kapandı

Böylece, 1987’den bu yana en uzun faiz serisi olan endeksin 13 günlük yükselişi sona erdi. S&P 500 endeksi yüzde 0,64 düşüşle 4.537,41 puana, Nasdaq endeksi yüzde 0,55 düşüşle 14.050,11 puana geriledi.

ABD ekonomisi yılın ilk çeyreğinde beklentilerin üzerinde bir büyüme performansı sergilerken, borsalar süreci düşüşle tamamlayarak olumlu bir başlangıç ​​yaptı. ABD Ticaret Bakanlığı’nın bugün yayınladığı öncü verilere göre ülkede gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 2,4 büyüdü. Söz konusu dönemde ülke ekonomisinin yüzde 1,8 büyüdüğü iddia edildi.

Ayrıca, bir önceki çeyrekte yüzde 4,1 artan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin ikinci çeyrekte yüzde 2,6 ile beklentilerin altında artması fiyat baskılarının hafiflediğine işaret ediyor. Ülkede ilk kez işsizlik maaşına başvuranların sayısı 22 Temmuz ile biten haftada 221 bine gerileyerek 5 ayın en düşük seviyesine ulaştı.

ABD’de katı mal siparişleri aylık bazda beklentilerin üzerinde yüzde 4,7 artarken, mal ticareti açığı aylık bazda yüzde 4,4 azalarak 87,8 milyar dolar oldu. Yurt içinde bekleyen konut satışları endeksi ise Haziran ayında düşüş beklentilerinin aksine yüzde 0,3 artarak Şubat ayından bu yana ilk artışını kaydetti.

Öte yandan ABD Merkez Bankası (Fed), büyük bankaların sermaye gereksinimlerinin artırılmasına yönelik öneriyi onayladı. 30 Kasım’a kadar kamuoyunun görüşüne açık kalacak olan teklifin, büyük bankaların sermaye gereksinimlerinde toplamda yüzde 16’lık bir artışla sonuçlanacağı iddia edildi.

Bankaların değişikliklere uyum sağlaması için geçiş kararlarının da yer aldığı teklif kapsamında büyük bankalar 1 Temmuz 2025’te yeni çerçeveye geçişe başlayacak ve 1 Temmuz 2028’den itibaren tam uyum sağlanacak.

Ayrıca şirketlerin mali sonuçları piyasalar tarafında etkili olmaya devam ederken, dün piyasaların kapanışının ardından bilançosunu açıklayan Meta’nın hisselerindeki yükseliş dikkat çekti. Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın sahibi Meta’nın hisseleri, tahminlerden güçlü mali sonuçlarının ardından bugün yüzde 4’ün üzerinde değer kazandı.

ihsangaziajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu