Haber

NATO Türkiye’ye sığınak konuşlandıracak

NATO dün Müttefiklerin depremler nedeniyle yerlerinden edilen insanlara yardım etmek için ‘tam donanımlı yarı kalıcı barınak tesisleri’ konuşlandırmayı kabul ettiklerini duyurdu.

NATO’dan yapılan yazılı açıklamada, Müttefikler dün, 6 Şubat’ta Türkiye’yi vuran yıkıcı deprem nedeniyle yerlerinden edilen insanlara yardım etmek için tam donanımlı yarı kalıcı barınak tesisleri konuşlandırma konusunda anlaştılar. Bu sürece NATO’nun Avrupa Müttefik Yüksek Komutanı General Christopher G. Cavoli’nin başkanlık edeceği belirtildi. Söz konusu barınak tesislerinin normalde NATO tarafından tatbikat ve operasyonlar için konuşlandırılabilir bir karargah kompleksi olarak kullanıldığı ve ısıtma, elektrik jeneratörleri, tıbbi tedavi alanları da dahil olmak üzere bir dizi tesisle donatılabileceği belirtildi.

İttifakın askeri yetkililerinin tesislerin konuşlandırılması için zaman çizelgesi, en uygun lojistik ve ulaşım seçenekleri üzerinde çalıştıklarının belirtildiği açıklamada, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in açıklamalarına da yer verildi. Kararı memnuniyetle karşılayan Stoltenberg, “NATO müttefikimiz Türkiye ile güçlü bir dayanışma içindedir ve bu barınak tesislerinin konuşlandırılması hayatların kurtarılmasına yardımcı olacaktır. NATO müttefikleri ve ortakları yardım çabalarına önemli destek sağlıyor ve elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz. ihtiyacı olanlara yardım etmek için.” söz konusu.

haberelmadag.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu