Teknoloji

NASA Uzaya “Cerrah Robotu” Gönderecek: Doktorlar Uzaydaki Astronotları Dünya’dan Ameliyat Edecek

İnsanlığın uzun vadeli hedefleri arasında ayı kolonileştirmek Şimdilik başka gezegenlere yayılmak gibi bilim kurgudan çıkmış gibi görünen hedefler var. Bu süreçte atılması gereken adımlardan biri de uzaydaki sağlık hizmetlerinin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi olarak görülüyor. Yeni bir çalışma uzayda ameliyatı mümkün kılacak.

NASA’dan Northrop Grumman 20. Ticari Tedarik Vergisiile birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilecek. robotik cerrahi kolAyrıca doktorların uzaktan cerrahi müdahale yapmasının mümkün olup olmadığı da incelenecek. MİRA(Minyatür Yaşayan Robotik Asistan) isimli robot, dünyanın farklı noktalarından cerrahi müdahaleleri mümkün kılabiliyor.

Cerrah robotu uzayda yapay et kesecek

Sağlık girişiminin geliştirdiği Virtual Incision adlı araç aslında ilk ameliyatı gerçekleştiriyor. 2021’de O yapmıştı. Aynı yılın ağustos ayında bağırsakların bir kısmının alındığı sağ hemikolektomi ameliyatına yardım etti. Artık gezegenimizin yörüngesinde gerçekleştirilecek deneyde yapay et kesilerek aracın uzayda kullanılıp kullanılamayacağı test edilecek.

Konuyla ilgili açıklama yapan şirket CEO’su john murphy, “Uzay istasyonunda NASA ile çalışmak, MIRA’nın en erişilemez alanlarda bile ameliyatı nasıl erişilebilir hale getirdiğini test edecek.” sözlerini kullandı. 2022 yılında NASA’nın sağladığı destek sayesinde, ISS’de mikrodalga fırına benzeyen deneysel bir kapsül içinde insan etini taklit eden bir ekip olan MIRA, lastikleri kesecek ve bazı metal halkaları bir kablonun etrafına itecek. Bu sayede gelecekte uzaydaki ameliyatlarda kullanılıp kullanılamayacağı test edilecek. Robot gerçek bir cerrah tarafından uzaktan kontrol edilecek.

haber-dodurga.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu