Haber

Kayseri Büyükşehir’den ‘sıfır emisyon’ ataması

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, net sıfır hedefine ulaşmak için sera gazı emisyonlarını düşürmeyi ve Kayseri’yi ülkenin en değerli yenilenebilir enerji üretim merkezlerinden biri haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Başkan Büyükkılıç, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank’ın iklim değişikliği ile mücadelede sıfır emisyonlu araçların önemine dikkat çektiğini hatırlatarak, bu kapsamda ulaşım alanında çok değerli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Büyükkılıç, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş.’nin 2016 yılından itibaren sera gazı emisyonlarını izlemeye, ölçmeye, raporlamaya ve doğrulamaya başladığını belirterek, Karbon Saydamlık Projesi’nde (CDP) yer aldığını ve Türkiye’nin de bu sürecin bir parçası olduğunu söyledi. dan beyanname vererek katılan tek toplu taşıma firması olduğunu belirtmiştir.

“ROTASYONUMUZ SIFIR EMİSYON”

Başkan Büyükkılıç yaptığı açıklamada, “Rotamız sıfır emisyon. Bu konuda yaptığımız önemli çalışmalardan bazılarını enerji verimli sürüş, toplu taşıma hatlarının optimizasyonu ve verimliliği, atık azaltma hedefleri, CNG ve daha düşük emisyon değerlerine sahip elektrikli araçları filomuza katmak olarak sıralayabiliriz.

“BİSİKLET SAYISI 900’E ÇIKACAK”

650 bisikletle sıfır emisyonlu hareketliliğe katkı sağladıklarını vurgulayan Büyükkılıç, “Ayrıca Türkiye’nin ilk bisiklet paylaşım sistemi olan KAYBİS, 2023 yılında toplam 57 istasyonda 650 bisikletle sıfır emisyonlu mobiliteye katkı sağlıyor. Bisiklet istasyonu sayısı 81’e, bisiklet sayısı ise 900’e çıkacak” dedi.

6 ELEKTRİKLİ OTOBÜS, 72 RAYLI SİSTEM ARAÇLARI

6 adet elektrikli otobüs ve 72 adet raylı sistem aracı olduğunu belirten Başkan Büyükkılıç, “İlimizde doğalgazlı araçların yanı sıra 6 adet 18 metrelik elektrikli otobüs ve 72 adet raylı sistem aracımız bulunuyor. Bu araçlarla hem yakıt tasarrufu sağlıyoruz hem de karbondioksit salınımını en aza indiriyoruz.”

Büyükkılıç, 2023 yılı sonunda raylı sistem araç sayısının 80’e ulaşacağını sözlerine ekledi.

darendeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu