Haber

İstanbul’da yaşayan yabancılar depremzedeler için seferber oldu

Kahramanmaraş’ta “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerin ardından İstanbul’da düzenlenen yardım faaliyetlerine katılan yabancı gönüllüler, depremzedeler için seferber oldu.

İstanbul’da yaşayan yabancı uyruklu gönüllüler, yardım toplama merkezine dönüştürülen Kadıköy ve Şişli Belediyesi otoparklarında giyim, gıda ve hijyen malzemeleri ile tıbbi malzemelerin paketlenmesine yardım ediyor.

Erasmus kapsamında Avusturya’dan Türkiye’ye gelen Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi Çağdaş Dans Bölümü öğrencisi Iris Omari Ansong, maddi yardımda bulunabileceği veya bilgi alabileceği birçok yer olduğunu söyledi.

Kadıköy’deki bu merkeze gelip yardım etmenin çok farklı bir duygu olduğunu kaydeden Ansong, “Keşke Türkçem biraz daha iyi olsaydı ama biri bize ne yapacağımızı gösterince ya da koli taşımaya başlayınca ben de yardımcı oluyorum. .” söz konusu.

Özbekistan’dan İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencisi Sabyr Bazarymbetov, Şişli Belediyesi’nin kampanyasına katılan arkadaşları aracılığıyla bundan haberdar olduğunu ve ilk günden itibaren her gün etkinliklere katıldığını kaydetti.

“Hepimiz insanız, birlik olmalıyız”

6 yıldır Türkiye’de yaşayan üç Suriyeli arkadaş, mağdurlara yardım etmek için Şişli’deki toplama merkezinde canla başla çalışıyor.

Üniversite okumak için İstanbul’a gelen ve mezun olduktan sonra iş hayatına başlayan Mühendis Rama Abduldayem, “Hafta içi çalıştığım için hafta sonu 2 gün yardıma geldim. Burada çok güzel bir dayanışma var. Dün oradaydı. 30-40 kişilik bir insan zinciriydi ve o zincir “Otoparktan içeri koli taşıdık. Bazen hijyen, bazen gıda bazen de giyim departmanlarında çalıştım. Türkiye ya da Suriye fark etmez, hepimiz insanız, birlik olmalıyız. En önemlisi birbirimize yardım etmemiz.” dedi.

Sabancı Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri ve Mühendisliği Bölümü mezunu Haritha Akkad, gelen yardımların sınıflandırılmasından, kolilerin taşınmasına kadar ihtiyaç duyulan her alanda çalışabileceğini söyledi.

Akkad, Türkçe bilmemesine rağmen her şeyin çok iyi çalıştığına dikkat çekerek, “İnsanlar bize ne yapacağımızı söylemeye çalışıyorlar. Bu yüzden onlara yardım etmek için çok rahat bir şekilde örgütlenebiliyoruz. Umarım bu daha başlangıç ​​ve insanlar daha iyi olur” dedi. yardıma devam. Çünkü depremzedelerin hala yardıma ihtiyacı var.” devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Bilkent Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Leen Aymach da ilk gün Kadıköy’de, ikinci gün Şişli’de yapılan çalışmalara takviye verdiğini belirtti.

Depremin hem Türkiye hem de Suriye için büyük bir felaket olduğunu vurgulayan Aymach, halkın seferber olmasının kendisine umut verdiğini söyledi.

derincehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu