Haber

İrfan Değirmenci: Stratejik oy yanılgısı MHP’yi kazanmışa benziyor

Dün yapılan milletvekili seçimlerinde Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) İzmir 2. bölge milletvekili adayı olan İrfan Değirmenci, son dönemde sıkça konuşulan ‘stratejik oy’ tartışmalarına tepki gösterdi.

Aday olduğu bölgedeki oy oranlarını paylaşan Değirmenci, ‘stratejik oy’ kullanımının MHP’ye fayda sağladığını belirtti. Değirmenci, Yeşil Sol Parti’nin 86 bin 743 oyla 1, MHP’nin 84 bin 722 oyla 1 milletvekili kazandığını, TİP’in 83 bin 423 oyla kazanamadığını vurgulayarak, “Stratejik oy yanılgısı, CHP’de de var” TİP’te Hacer Foggo. Beni ‘Türkiye’de milletvekili yapamadı, MHP’den de milletvekili kazanmış görünüyor. Sonuçlar birbirine çok yakın. Avukatlarımız görev başında’ dedi.

Değirmenci daha sonra “İtirazlar sonucu değiştirebilir ama bir Sezen Aksu şarkısıyla başlayan kampanyayı bir Sezen Aksu şarkısıyla kapatalım” diyerek kendisine oy veren İzmirlilere teşekkür etti.

Ne oldu?

Emek ve Özgürlük İttifakı bileşenlerinden Türkiye Emek Partisi (TİP), seçimlerde Yeşil Sol Parti ile ortak listeye girmeme kararı aldı ve birçok seçim bölgesinde aday göstermedi. Bazı kamuoyu tartışmalarında TİP’e verilen oyların ‘boşa gideceği’ tartışıldı ve ‘stratejik oy’ kullanılarak seçim bölgelerinde en güçlü ortağa oy verilmesi için kampanyalar yürütüldü. (HABER MERKEZİ)

haber-sason.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu