Haber

HDP kapatma davasının seçim sonrasına bırakılması için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisiyle ilgili kapatma davasının 2023 Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimleri sonrasına ertelenmesi için Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurduklarını açıkladı.

Sancar, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Anayasa Mahkemesi’nin son HDP davasında Hazine yardımı ile hesapların bloke edilmesine karar verdiğini hatırlattı.

Bu davada masaya yatırılanın Türkiye’nin adil, özgür, eşit ve demokratik bir seçim olması olduğunu savunan Sancar, engelleme kararının bu anlamda bir müdahale anlamına geldiğini iddia etti.

Hazine yardımının yatırılacağı hesapların bloke edilmesi kararına itiraz haklarının saklı olduğunu belirten Sancar, itirazlarını 4 Şubat’a kadar Anayasa Mahkemesi’ne sunacaklarını bildirdi.

Dava aşamasının yarattığı ciddi sorunlar olduğunu ifade eden Sancar, “Anayasa Mahkemesi’ne yaptığımız başvuruda bu davayla ilgili tüm yargılamaların 18 Haziran 2023 seçimleri sonrasına ertelenmesini talep ettik. Anayasa Mahkemesi karar vermeli. en kısa sürede bu.” dedi.

haber-kadirli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu