Ekonomi

Fed toplantısına kadar kripto piyasasını etkileyebilecek önemli veriler

Global piyasalar yeni güne oldukça hareketli başladı. Riskli varlıklarda sert düşüşler yaşanırken, bitcoin(BTC) bu süreçte 22.000 doların altına düştü. BeslediÖnder Jerome PowellBunda en büyük etken ABD Senatosu Bankacılık Komitesi’nde dün yaptığı açıklamalardı.

Powell, sunumunda şişirmeseni dizginlemek için sanıldığından daha fazla faiz artışı yapılabileceğini belirtti. Enflasyonla mücadelede daha gidilecek çok yol olduğunu belirten Powell’ın bu şahin açıklamaları piyasalarda sert fiyat hareketlerine neden oldu.

Amerikan DolarıVe ABD tahvillerihızla yükselen hisse senetleri, altın ve Bitcoin düştü. Powell’ın bu açıklamalarının ardından Mart ayında gerçekleşecek. FOMCtoplantıda 50 baz puanlık artış olasılığı %74.

Yatırımcılar ise gözlerini bu hafta ve önümüzdeki hafta açıklanacak değerli verilere çevirdi. Bu hafta ABD’de 10 Mart Cuma günü açıklanacak. tarım dışı istihdamveriler faiz kararı için değerli sinyaller verecektir.

Gelecek hafta 14 Mart Salı şişirme veriler açıklanacak. Bir önceki aya göre beklentilerin %6,4 üzerinde gerçekleşti. TÜFE Bu ay da aynı seviyede olması bekleniyor. Ancak bu seviyenin üzerinde bir enflasyonun 50 baz puanlık artışı neredeyse kesin olarak sağlayabileceği belirtiliyor.

Tüm bu verilerin ardından 22 Mart’ta FOMC toplantısının ardından Fed faiz kararını açıklayacak.

Tüm bu değerli bilgilerin öncesinde ve sonrasında Bitcoin (BTC) ve kripto para piyasalarında volatilitenin yüksek olacağı belirtiliyor.

Bu makale ilk olarak BeInCrypto’da yayınlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu