Haber

14 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı seçilmezse ikinci tur ne zaman yapılacak? İşte süreçle ilgili sorular

Seçim tarihi tartışmaları sürerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 14 Mayıs’ı işaret etmesi siyasi gündemi hareketlendirdi. Anayasaya göre seçimlerin bu tarihte yapılması için 2 seçenek var. Ya Meclis karar verecek ya da Cumhurbaşkanı karar verecek.

360 OY GEREKİYOR

Seçimin öne alınması kararının TBMM’de alınabilmesi için en az 360 milletvekilinin lehte oy kullanması gerekiyor. Cumhur İttifakı’nın Meclis’te 334 oyu var. 134 sandalyeli CHP ve 37 sandalyeli YETERLİ Parti yönetimi 6 Nisan’dan sonrasını onaylamayacağını açıkladı. 56 kişilik HDP grubu da Cumhur İttifakı ile hareket etmeye yanaşmıyor. Sürpriz bir gelişme olmadıkça seçim kararının doğrudan Cumhurbaşkanı kararı ile yürürlüğe girmesi bekleniyor. AK Parti kulislerinde Erdoğan’ın kararnameyi 10 Mart Cuma günü imzalayabileceği belirtiliyor.

2. TUR NE ZAMAN YAPILACAK?

TBMM’den bir karar çıkmaması halinde, oylama tarihini Cumhurbaşkanı belirleyecektir. AK Parti kanadında ise Cumhurbaşkanı’nın 14 Mayıs’ta seçim kararı alacağı tarih olarak 10 Mart gösteriliyor. Cumhurbaşkanı ilk turda seçilemezse 28 Mayıs Pazar günü ikinci tura gidilecek.

BAŞVURULAR 21 MART’TAN İTİBAREN ALINACAK

YSK’nın 21 Mart itibarıyla cumhurbaşkanı adaylığı başvurularını alması bekleniyor. Başvuru süresi önümüzdeki 5’inci gün sona erecek. Partilere, cumhurbaşkanı adaylarını YSK’ya sunmaları için 26 Mart Pazar akşamına kadar süre verilecek. Seçmenlerden imza isteyen adaylar da 5 Nisan’da YSK’ya başvuracak. İlerleyen günlerde cumhurbaşkanı aday listesi ve kesin aday listesi 10 Nisan’da açıklanacak.

BAŞKANLAR DÖNÜŞ YAPMAYACAK

Kamu görevlisi veya belediye başkanı olan cumhurbaşkanı adayı, aday listesinin kesinleştiği tarihin itibarı ile görevinden ayrılmış sayılır. Cumhurbaşkanlığı Seçimi Maddesine göre istifa eden kamu görevlileri, adaylık veya seçimi kaybetmeleri halinde bir ay içinde görevlerine dönebilecek. Kanunda belediye başkanları ile partilerin il, ilçe yöneticileri ve belediye meclisi üyelerinin göreve iade kararları yer almıyor.

bogazliyanhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu